20 wrz

Czy PESEL może być loginem czytelnika w systemie bibliotecznym?

Ostatni kilka razy spotkałam się z pytaniem, czy można wykorzystać PESEL czytelnika, jako jego login do katalogu online (OPAC) w systemie bibliotecznym biblioteki i/lub numer karty czytelnika.

Co do zasady, nie jest to zabronione, jednakże jest to niewskazane. Przede wszystkim PESEL, sam w sobie, stanowi dane osobowe w rozumieniu ustawy o ochronie danych osobowych. Używanie danej osobowej, jako identyfikatora użytkownika budzi wątpliwości, czy w ten sposób nie ujawnia się osobom nieupoważnionym danych tej osoby. Administrator danych jest zobowiązany wykazać należytą staranność w dbaniu o dane osobowe, które przetwarza, wobec tego nie powinien stosować rozwiązania budzącego wątpliwości.Dodatkowym minusem takiego rozwiązania jest fakt, że mając już PESEL (identyfikator) osoba, która chciałaby włamać się  na konto użytkownika, otrzymuje sporo informacji, które mogłyby jej pomóc dokonać przestępstwo. Być może ta osoba byłaby zainteresowana po prostu uzyskaniem PESEL-u użytkownika i biblioteka ułatwiłaby jej jego pozyskanie. Należy pamiętać, że przeglądarki internetowe, często mają włączoną opcję auto uzupełniania, która jest niezwykle przydatnym narzędziem, dla osoby, która skorzystałaby z tego samego komputera.


Sylwia CzubSpodobał Ci się ten wpis? Masz jeszcze jakieś pytania? A może potrzebujesz pomocy przy danych osobowych? Pomogłam już wielu, pomogę i Tobie!

Napisz do mnie


Data aktualizacji: 3 czerwca 2018