08 wrz

Dylematy biblioteki publiczno-szkolnej

Niektórzy z Was na pewno kojarzą taki twór, jak biblioteka publiczno-szkolna. Najczęściej jest to biblioteka publiczna, która ma swoją siedzibę (lub filię) w szkole i jednocześnie pełni rolę biblioteki szkolnej i publicznej. W niektórych jest jedna kartoteka czytelników, w innych dwie oddzielne. I od razu nasuwają się pytania natury prawnej.

Kto jest administratorem danych czytelników, biblioteka czy szkoła?

Jeżeli jest to biblioteka publiczna (lub jej filia) mieszcząca się w szkole, to administratorem danych osobowych wszystkich czytelników (także uczniów) jest biblioteka publiczna. Jeżeli w szkole mieści się biblioteka, którą zarządza szkoła i która tylko po godzinach obsługuje mieszkańców, ale nie jest to biblioteka publiczna, a jedynie instytucja pełniąca taką rolę, administratorem danych jest szkoła.

Czy należy zarejestrować w GIODO zbiór danych użytkowników biblioteki publiczno-szkolnej?

Najpierw należy ustalić administratora danych, gdyż dla każdej z tych instytucji są inne przepisy sektorowe. Jeżeli ADO jest szkoła, zbiór danych osobowych użytkowników biblioteki jest zwolniony z rejestracji w GIODO (art. 43 ust. 1. UODO określa, że z obowiązku rejestracji są zwolnione zbiory danych osób uczących się u administratora danych). Jeżeli administratorem danych osobowych jest biblioteka, to taki zbiór należy zgłosić do rejestru GIODO, pod warunkiem, że biblioteka obsługuje czytelników w systemie informatycznym (bibliotecznym). Z obowiązku rejestracji zwolnione są zbiory użytkowników prowadzone tylko w formie papierowej.

Jeżeli w pomieszczeniu biblioteki publiczno-szkolnej są zainstalowane kamery, kto ma obowiązek zgłoszenia zbioru danych „monitoringu wizyjnego” do GIODO?

Gdy biblioteka mieści się w pomieszczeniach należących do szkoły i to szkoła zainstalowała i obsługuje monitoring wizyjny, obowiązek rejestracji tego zbioru danych osobowych w GIODO ciąży na niej, jako na administratorze danych.

Kto wydaje upoważnienie do przetwarzania danych osobowych czytelników biblioteki publicznej mieszczącej się w szkole dla pracowników tej instytucji?

Upoważnienia wydaje administrator danych (patrz punkt 1).


Sylwia CzubSpodobał Ci się ten wpis? Masz jeszcze jakieś pytania? A może potrzebujesz pomocy przy danych osobowych? Pomogłam już wielu, pomogę i Tobie!

Napisz do mnie


Data aktualizacji: 3 czerwca 2018