O mnie

Pewnie jak większość osób, pierwszy kontakt z zagadnieniem bezpieczeństwa danych miałam, gdy otrzymałam nowe obowiązki w pracy. Przeczytałam ustawę i stwierdziłam, że nie mam pojęcia, jak przełożyć ją na praktykę. W Internecie nie mogłam znaleźć odpowiedzi na konkretne problemy, z którymi musiałam się zmierzyć. Nim bardziej zagłębiałam się w tematykę, tym bardziej czułam się bezradna. Wiedzę czerpałam od innych, bardziej doświadczonych ludzi, od specjalistów w tej dziedzinie, ale przede wszystkim z praktyki. To konkretne problemy, które pojawiały się w mojej instytucji oraz u naszych klientów (za których wsparcie byłam i jestem odpowiedzialna), pomogły mi zmierzyć się z problemem. Dużym wsparciem okazały się również studia podyplomowe, które pozwoliły mi zrozumieć jakie były intencje ustawodawców oraz uporządkować wiedzę.

Stwierdziłam, że na pewno jest dużo więcej osób, które mają dokładnie takie same problemy, jak ja i szukają odpowiedzi na konkretne pytania oraz rozwiązań konkretnych problemów.

Zaczęłam prowadzić szkolenia i warsztaty z ochrony danych osobowych, jednak to nie zaspokajało w pełni oczekiwań uczestników. Tak narodziła się idea prowadzenia bloga. Gdy zaczynałam go pisać nie miałam oczekiwań dotyczących jego popularności, miałam nadzieję, że po protu będzie pomocny. Idea była i jest taka sama: staram się krótko i na temat odpowiadać na konkretne pytania.

Popularność bloga codziennie mnie zaskakuje. Są dni, że dostaję po kilkadziesiąt maili od osób, które regularnie go czytają.

Daje mi to ogromną satysfakcję i napędza do dalszego działania. Dziękuję!

sylwia

A co powinniście wiedzieć o moim doświadczeniu i wykształceniu?

Do tej pory pracowałam w banku, w dziale informatyki w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz w dziale strategii i rozwoju projektów informatycznych w Instytucie Książki. Od 2016 roku prowadzę własną firmę, wspierając swoją wiedzą i doświadczeniem klientów.

Z wykształcenia jestem matematykiem, z pasji informatykiem, zawodowo zajmuję się problematyką ochrony danych osobowych w instytucjach kultury, szczególnie w bibliotekach.  Od maja 2015 roku jestem nie tylko doświadczoną, ale także wykwalifikowaną specjalistką od ochrony danych osobowych, co potwierdza ukończenie z wynikiem bardzo dobrym studiów podyplomowych w kierunku „ochrona danych osobowych i informacji niejawnych” na Wydziale Prawa i Administracji UKSW

Od 2011 do lipca 2016 roku zajmowałam się koordynacją przestrzegania zasad ochrony danych osobowych w warszawskim oddziale Instytutu Książki.

Moja wiedza i umiejętności w dużym stopniu są oparte na doświadczeniu, także wynikającym ze współpracy z bibliotekami publicznymi.

Od 2013 roku prowadzę szkolenia i warsztaty z zakresu ochrony danych osobowych, które cieszą się popularnością i uznaniem w branży, głównie ze względu na fakt podjęcia tematu w praktyce. Na warsztatach są omawiane przykłady z życia wzięte, a uczestnicy wynoszą praktyczną wiedzę, którą będą mogli zastosować w swoich instytucjach.

Od początku 2014 roku prowadzę stałą, ukazującą się co drugi miesiąc, kolumnę „O ochronie danych osobowych, krótko i na temat” w magazynie branżowym „Bibliotekarz”.

Na początku 2016 roku rozpoczęłam współpracę w charakterze eksperta z serwisem INFOR.PL

Od połowy 2016 roku pracuję na własny rachunek, jako ekspert w zakresie bezpieczeństwa informacji. Swoją wiedzą wspieram nie tylko biblioteki, ale także grupy kapitałowe, agencje reklamowe, jednostki samorządu terytorialnego, uczelnie wyższe. Rozpoczęłam także poszerzanie mojej wiedzy o kwestie związane z bezpieczeństwem informacji poufnych u emitentów giełdowych.

Moja praca daje mi ogromną satysfakcję i mobilizuje do ciągłego podnoszenia kwalifikacji i znajdowania nowych wyzwań.

Od pewnego czasu bardzo aktywnie współpracuję z łódzką Fundacją Normalne Miasto – Fenomen.

W maju 2016 roku postanowiłam zrezygnować z pracy na etacie i założyć własną firmę świadczącą usługi w zakresie bezpieczeństwa informacji. Była to doskonała decyzja, dzięki której nie tylko robię to co naprawdę lubię, ale też na tym zarabiam. Jestem zewnętrznym ABI w grupie kapitałowej, w skład której wchodzą spółki świadczące usługi marketingowe, IT oraz badawcze. Wśród moich klientów są także kancelarie prawne, urzędy miast oraz biblioteki.

Od 2017 roku jestem certyfikowanym audytorem wewnętrznym systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji.

Od 2018 roku prowadzę wykłady i ćwiczenia dla studentów kierunków studiów podyplomowych związanych z ochroną danych osobowych na Politechnice Białostockiej oraz w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji w Lublinie. Daje mi to ogromną satysfakcję.

2018 rok to także początek współpracy z wydawnictwem Wolters Kluwer w ramach produktu LEX ochrona danych osobowych. Odpowiadam na pytania klientów, tworzę praktyczne komentarze i mam mnóstwo frajdy z tego, że mogę dzielić się z innymi moją wiedzą oraz doświadczeniem 🙂

Od 2019 roku zaczęła też świadczyć usługi zewnętrznego IOD. Jest to także rok rozpoczęcia pracy nad Kodeksem RODO dla bibliotek.