31 gru

Czas oczekiwania na zarejestrowanie w GIODO

Koniec roku zmusza do refleksji nad upływającym czasem, więc dzisiaj będzie o czasie. Odpowiem na pytania:

  • ile czasu czeka się na wpisanie zbioru danych osobowych zwykłych lub wrażliwych w GIODO?
  • jak długo czeka się na wpisanie ABI do rejestru GIODO?
  • jaki jest czas oczekiwania na wykreślenie zbioru z rejestru GIODO?
  • ile czasu ma GIODO na wykreślenie ABI na wniosek administratora danych?

Uwaga: W GIODO nie rejestrujemy zbiorów danych zwolnionych na podstawie artykułu 43 ust. 1 ustawy o ochronie danych osobowych.

W zeszłym tygodniu skontaktowała się ze mną klientka,której pomagałam wypełnić zgłoszenie zbioru danych osobowych zwykłych do rejestru GIODO, gdyż dostała pismo z Biura GIODO z prośbą o wyjaśnienie kilku kwestii. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że zgłoszenie zostało wysłane do GIODO w 2013 roku. Potwierdziło to moje dotychczasowe spostrzeżenie, że na zarejestrowanie zbioru czeka się ok. 2-3 lata. Warto podkreślić, że istotna jest data zgłoszenia zbioru do rejestru, a nie jego fizycznego wprowadzenia do niego. Administrator danych może przetwarzać dane osobowe zwykłe od momentu wysłania wniosku o zarejestrowanie, nie martwiąc się o to, kiedy fizycznie ten moment nastąpi. Biuro GIODO nie wysyła potwierdzenia zarejestrowania zbioru danych zwykłych, ponieważ administrator danych może sprawdzić to samodzielnie przeglądając rejestr dostępny na stronie www.egiodo.giodo.gov.pl.

Gorzej ze zbiorem danych wrażliwych. Zgodnie z przepisami administrator danych ma prawo przetwarzać legalnie dane wrażliwe, dopiero od momentu zarejestrowania zbioru w GIODO. Czas oczekiwania na zarejestrowanie zbioru jest przybliżony do czasu rejestrowania zbioru danych zwykłych.

Długi czas oczekiwania na zarejestrowanie zbiorów danych prowadzi w konsekwencji do tego, że administratorzy danych wysyłają aktualizacje do zbiorów, które jeszcze nie są w rejestrze, jest to dość kłopotliwe, bo taki zbiór nie ma jeszcze numeru nadanego przez GIODO, więc nie można aktualizacji dokonać elektronicznie.

Na początku tego roku ruszył rejestr ABI-ch. Tutaj, dla odmiany, wpisy do rejestrów są dokonywane błyskawicznie, w ciągu maksymalnie kilku tygodni.

Wykreślenie zbioru danych z rejestru GIODO jest czynnością administracyjną, na której wykonanie Generalny Inspektor ma maksymalnie 30 dni. Z mojego doświadczenia wynika, że wykreślenie jest dokonywane w ciągu kilkunastu dni.

Inaczej wygląda wykreślenie ABI z rejestru. Nie jest to czynność administracyjna, tylko techniczna. Oznacza to, że czas oczekiwania jest praktycznie nieograniczony. Tutaj, tak jak w przypadku zbioru danych zwykłych, liczy się data zgłoszenia wykreślenia ABI.

Sylwia CzubSpodobał Ci się ten wpis? Masz jeszcze jakieś pytania? A może potrzebujesz pomocy przy danych osobowych? Pomogłam już wielu, pomogę i Tobie!

Napisz do mnie


Data aktualizacji: 3 czerwca 2018