01 Paź

Zgoda na publikację wizerunku na Facebooku

Często nie mamy świadomości, że publikowanie danych osobowych w postaci wizerunku, imienia, nazwiska, itp. w portalu społecznościowym Facebook (analogicznie Google+) wymaga pisemnej zgody osoby, której dane chcemy zamieścić.

Wynika to z faktu, że serwery Facebooka znajdują się poza obszarem gospodarczym UE. Zgodnie z rodziałem 7 UODO, przekazywanie danych osobowych do państwa trzeciego wymaga pisemnej zgody osoby, której dane są przekazywane (o ile przekazanie nie odbywa się w jej żywotnym interesie, jednak w Facebooka jest to cel marketingowy, więc trudno mówić o żywotnym interesie).

Zatem zgoda na przetwarzanie danych w celu zamieszczenia na Facebooku powinna dodatkowo zawierać oznaczenie administratora danych, wskazanie kraju, do którego dane będą transferowane, cel transferu oraz informację, że Państwa z poza obszaru UE mogą nie gwarantować odpowiedniego poziomu zabezpieczeń.

Wyjątek od powyższej zasady (tzn. pozyskiwania zgody na transfer danych od USA) stanowi sytuacja, w której osoba, której dane chcemy opublikować na Facebooku jest pełnoletnia i jest użytkownikiem Facebooka. Wynika to z faktu, że aby korzystać z serwisu, musiała zaakceptować regulamin, a tym samy zgodzić się na przetwarzanie danych osobowych przez Facebooka.

Przykładowy wzór (wyszarzone elementy należy usunąć) zgoda na wykorzystanie wizerunku na facebooku

Sylwia CzubSpodobał Ci się ten wpis? Masz jeszcze jakieś pytania? A może potrzebujesz pomocy przy danych osobowych? Pomogłam już wielu, pomogę i Tobie!

Napisz do mnie