30 cze

Wzór umowy powierzenia

Być może słyszeliście, że Komisja Europejska zatwierdziła do stosowania wzorcowe klauzule umowy powierzenia, które mają ułatwić administratorom i podmiotom przetwarzającym poprawne zawarcie umowy powierzenia. Klauzule nie są niczym innym, niż rozbudowanym wzorem umowy powierzenia, z którego każdy z nas może korzystać. Jest to szczególnie przydatne, jeżeli dla swojej działalności nie masz jeszcze umowy powierzenia albo negocjujejsz jakieś warunki z kontrahentem i będziesz mógł odwołać się do wzorcowych zapisów.

Niestety klauzule zostały opublikowane w formacie pdf, w dodatku z różnymi komentarzami. W związku z tym przygotowałam dla Ciebie wersję edytowalną, bez niepotrzebnych elementów.

Zwróć uwagę, że strony umowy (administrator i podmiot przetwarzający) są podane dopiero pod koniec, w jednym z załączników. Poza tym w niektórych miejscach są zapisy nieobowiązkowe (zaznaczyłam je kursywą) lub należy wybrać jedną z opcji do wyboru (oznaczyłam na szaro i dodałam komentarz o koniecznośc wyboru). Oparcie powierzenia na standardowych klauzulach jest najprostszym rozwiązaniem, bo na pewno są poprawne, na pewno są zgodne z przepisami RODO i nie ma w nich „dziwnych pułapek”.

Bardzo liczę, że wejdą na stałe do powszechnego obiegu, bo oszczędzi to mój i Twój czas przeznaczany na negocjowanie najróżniejszych (i najdziwniejszych) wzorów umów powierzenia.


Autorką tekstu jest Sylwia Czub-Kiełczewska, specjalista ds. ochrony danych osobowych oraz certyfikowany audytor wewnętrzny ISO 27001
Spodobał Ci się ten wpis? Masz jeszcze jakieś pytania? A może potrzebujesz pomocy przy danych osobowych? Pomogłam już wielu, pomogę i Tobie! Napisz do mnieZapraszam na moje (bardzo praktyczne i konkretne) szkolenia!

We wpisie wykorzystano zdjęcie z serwisu Pixabay.com.


Data aktualizacji: 30 czerwca 2021