18 lut

Kto upoważnia pracowników do przetwarzania danych przy umowie powierzenia?

Pytanie od Pani Beaty:

Czy firma, która świadczy usługę dla innej firm X, z którą ma podpisaną umowę powierzenia danych osobowych, ma obowiązek zebrać od pracowników oświadczenia o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych firmy X? Czy wystarczy sama umowa powierzenia danych? Czy musimy uzyskać zgody od osób, których dane zostaną nam powierzone, na przetwarzanie ich danych?


Zgody na przetwarzanie tych danych, to problem Administratora Danych, czyli firmy X. Administrator Danych (firma X) powinna podpisać z Państwem umowę powierzenia danych, w której określa jakie dane w jakim zakresie wolno Państwu przetwarzać. W umowie powierzenia danych osobowych ADO, może przerzucić obowiązek upoważnienia Państwa pracowników do przetwarzania ich danych osobowych na Państwa. Jest to kwestia umowna. W takiej sytuacji ADO (firma X) zapewnia sobie możliwość kontroli w tym zakresie.

Podpisując umowę powierzenia danych osobowych, ADO (firma X) poświadcza, że powierzone dane są przetwarzane legalnie, a sama umowa powierzenia stanowi dla Państwa przesłankę legalizującą przetwarzanie danych w zakresie i na zasadach określonych w umowie, nie są potrzebne dodatkowe zgody od osób, których dane dotyczą.
Niezależnie od umowy powierzenia, powinniście Państwo jako ADO wydać swoim pracownikom upoważnienia do przetwarzania danych osobowych w ramach danych przetwarzanych u Państwa (określonych w Państwa polityce bezpieczeństwa, np. danych Państwa klientów).

Sylwia CzubSpodobał Ci się ten wpis? Masz jeszcze jakieś pytania? A może potrzebujesz pomocy przy danych osobowych? Pomogłam już wielu, pomogę i Tobie!

Napisz do mnie


Data aktualizacji: 3 czerwca 2018