09 sty

Czy można umieścić zgodę na przetwarzanie danych w regulaminie

Nie, nie i jeszcze raz nie. Najchętniej właśnie tak zakończyłabym ten wpis, jednakże jest to tak częsta praktyka, że wymaga szerszego omówienia. Zanim wyjaśnię dlaczego zaznaczę, że taka zgoda jest nieważna, więc nie jest to sprytny sposób na ominięcie problemu pozyskania zgody, a zamienienie małego kłopotu na duży. Zwłaszcza, że często pozyskać zgodę wcale nie jest tak trudno, wszystko jest kwestią chęci. Ale o tym za chwilę 🙂

Zgodnie z art. 7 pkt 5 ustawy o ochronie danych osobowych zgoda to oświadczenie woli, którego treścią jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych tego, kto składa oświadczenie; zgoda nie może być domniemana lub dorozumiana z oświadczenia woli o innej treści; zgoda może być odwołana w każdym czasie. Zgoda nie może wynikać z oświadczenia woli o innej treści – czyli zgoda nie może być zawarta w regulaminie, którego zaakceptowanie wiąże się ze zgodą na warunki świadczenia usługi. Umieszczenie w regulaminie zgody, oznacza że wynika ona z „oświadczenia woli zgody na zasady świadczenia usługi określone w regulaminie”. Zatem taka zgoda jest domniemana i nieważna. A jeżeli została pozyskana właśnie w ten sposób, to został złamany art. 49.1. ustawy o ochronie danych osobowych Kto przetwarza w zbiorze dane osobowe, choć ich przetwarzanie nie jest dopuszczalne albo do których przetwarzania nie jest uprawniony, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Ale powiedzmy sobie szczerze, na co komu zgoda, która jest nieważna? Same problemy. A wystarczyłoby tuż pod formularzem dodać krótką, obowiązkową formułkę (nad lub pod akceptowaniem regulaminu):

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych zawartych w formularzu przez (pełna nazwa i adres) w celu (określić ten cel wprost). Dane podaję dobrowolnie, wiedząc że przysługuje mi prawo wglądu i ich edycji.

Można w tym miejscu dopisać informację o tym, czy dane będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa (aby w pełni zaspokoić obowiązek informacyjny wynikający z art. 24 ustawy odo), ale (hej) przecież to wszystko można napisać w regulaminie! Tam można podać dane administratora, informacje o podstawach prawnych, sposób odwołania zgody, itd.

Dla zainteresowanych umieszczam kilka odniesień do decyzji i interpretacji GIODO w zakresie zgody:

Zamieszczanie zgody w umowie

Zgoda powinna być osobna

Co powinien określać regulamin konkursu w zakresie przetwarzania danych

A także warto sięgnąć do orzecznictwa w zakresie umieszczania zgody na marketing w regulaminach (II SA 2135/02 – Wyrok)


miniSpodobał Ci się ten wpis?

Masz jeszcze jakieś pytania? A może potrzebujesz pomocy przy danych osobowych? Pomogłam już wielu, pomogę i Tobie!

Napisz do mnie

 

Data aktualizacji: 3 czerwca 2018