18 Sty

Czy wysyłanie pracowników na szkolenie BHP wymaga zawarcia umowy powierzenia danych?

Dzisiaj omówię pytanie otrzymane przez mój fanpage od jednego z zaprzyjaźnionych ABI: czy wysyłając pracowników na szkolenie bhp prowadzone przez firmę zewnętrzną, przy przekazywaniu danych pracowników niezbędnych do przeprowadzenia szkolenia należy też sporządzić umowę powierzenia danych? Szkolenia takie są ustawowo obowiązkowe.

Pytanie bardzo mi się spodobało, bo stanowi problem, z którym musi zmierzyć się nie jeden ABI. I jak to w życiu bywa, to co w teorii wydaje się zrozumiałe, w praktyce budzi wątpliwości. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, że szkolenia rzeczywiście są obowiązkowe, ale przecież nie musi ich robić zewnętrzna firma, tylko zatrudniony przez administratora danych specjalista ds. BHP.
Jeżeli firma zdecydowała się jednak na zewnętrzny podmiot, który obsługuje ją w tym zakresie, moim zdaniem, należy podpisać umowę powierzenia (to może być część umowy na usługi lub zlecenia, nie ma obowiązku podpisywania oddzielnego dokumentu). Mówiąc krótko – ADO powierza zadanie, które mógłby zrealizować samodzielnie (i z którym wiąże się przetwarzanie danych, dla których jest ADO), innemu podmiotowi.

Generalny Inspektor również wypowiadał się już w tym zakresie:
(…) Podsumowując stwierdzić należy, że aby przekazywanie danych osobowych innemu podmiotowi było legalne, konieczne jest istnienie ku temu odpowiedniej podstawy prawnej, tj. spełnienie przesłanki z art. 23 ust. 1 lub art. 27 ust. 2 ustawy o ochronie danych osobowych ewentualnie zawarcie umowy powierzenie przetwarzania danych osobowych zgodnie z art. 31 ust. 1 tejże ustawy. Nadmienić wypada, że skorzystanie z ostatniego z wymienionych przepisów jest rozwiązaniem najczęściej spotykanym w przypadkach zlecania wykonywania określonych zadań pracodawcy podmiotom zewnętrznym, np. przeprowadzania szkoleń BHP. Powtórzyć także trzeba, że powierzenie przetwarzania danych nie oznacza wyzbycia się statusu podmiotu decydującego o celach i środkach przetwarzania, nie oznacza innymi słowy zmiany administratora danych czy możliwości przetwarzania danych przez podmiot, któremu powierzono dla jego własnych celów.

miniSpodobał Ci się ten wpis?

Masz jeszcze jakieś pytania? A może potrzebujesz pomocy przy danych osobowych? Pomogłam już wielu, pomogę i Tobie!

Napisz do mnie