08 wrz

Zapowiedź wydawnicza! ABC ochrony danych osobowych dla bibliotek

Przez ostatnie tygodnie pochłaniała mnie praca nad książką, która ma być przewodnikiem dla dyrektorów bibliotek w wypełnieniu obowiązków wynikających z przepisów prawa. Jeden z kolegów zapytał mnie czy jest sens pisać taką książkę skierowaną bezpośrednio do bibliotek? Czy jest jakaś różnica między nimi, a innymi firmami? Ja uważam, że zdecydowanie warto! Przede wszystkim ogólne książki poświęcone temu zagadnieniu skupiają się w dużym stopniu na sprawach teoretycznych oraz problemach dużych instytucji. Specyfika pracy bibliotek jest zupełnie inna, chociażby dlatego że są to instytucje kultury i wiele przepisów sektorowych w zakresie bezpieczeństwa informacji ich nie dotyczy. Dodatkowo istotny jest fakt, że biblioteki mają do zrealizowania wiele zadań, przy ograniczonym budżecie i zasobach ludzkich, więc ideą tej książki było poprowadzenie dyrektora krok po kroku przez wszystkie obowiązki. Każdy rozdział zwiera krótkie wprowadzenie teoretyczne, następnie są przykłady (tylko i wyłącznie biblioteczne) i wzory dokumentów. Dodam, że te same wzory są dołączone do książki w wersji elektronicznej, więc wystarczy tylko je zastosować. Podeszłam do zagadnienia całościowo i kompleksowo, jednocześnie starając się opisywać wszystko w sposób jak najłatwiejszy i zrozumiały (np. opisałam wszystkie typowe zbiory danych przetwarzanych w bibliotece wraz z komentarzem, który kiedy i dlaczego trzeba lub nie zarejestrować w rejestrze GIODO lub rejestrze ABI).Książka przygotowuje na nadchodzące zmiany w przepisach związane z wprowadzeniem ogólnego rozporządzenia unijnego. Mam nadzieję, że dzięki niej zagadnienie ochrony danych w bibliotekach będzie łatwiejsze, bardziej zrozumiałe i realizowane w kompleksowy sposób.

Pozycję przygotowałam we współpracy z Agencją Wydawniczo Handlową Medialex (właścicielem wydawnictwa Lexdruk), która współpracuje z doskonale znanym większości bibliotek panem radcą prawnym Rafałem Golatem.

Kilka słów o mnie, czyli tej, która popełniła to dzieło: specjalista do spraw ochrony danych osobowych i informacji niejawnych, szkoleniowiec, audytor. Posiada wieloletnie doświadczenie w koordynacji procesów bezpieczeństwa danych. Jest to nie tylko jej praca, ale także pasja: prowadzi popularnego bloga Sylwia Czub bloguje o danych osobowych (sylwiaczub.pl), jest ekspertem w portalu o podatkach, prawie i księgowości infor.pl. Przez ponad 6 lat była związana zawodowo z Instytutem Książki, w którym koordynowała procesy bezpieczeństwa danych. Brała także udział w pracach nad stworzeniem systemu bibliotecznego MAK+, dzięki czemu specyfika pracy bibliotek jest jej bardzo dobrze znana. Przeprowadziła ponad 100 szkoleń ze stosowania przepisów o ochronie danych osobowych dla bibliotek. Od 2014 roku prowadzi stałą kolumnę o tej tematyce w branżowym czasopiśmie „Bibliotekarz”. Obecnie rozwija własną działalność, w szczególności wspiera procesy ochrony informacji w spółkach kapitałowych, agencjach reklamowych, jednostkach samorządowych.

Książkę można zamawiać bezpośrednio na stronie wydawnictwa: http://www.medialex.pl/pozycja/ABC-ochrony-danych-osobowych-w-bibliotece

Serdecznie zachęcam, bo naprawdę warto!


miniSpodobał Ci się ten wpis?

Masz jeszcze jakieś pytania? A może potrzebujesz pomocy przy danych osobowych? Pomogłam już wielu, pomogę i Tobie!

Napisz do mnie


Data aktualizacji: 3 czerwca 2018