30 sie

Jak rozpoznać zainfekowane e-maile

Każdy Administrator Bezpieczeństwa Informacji wie, jak wielkim problemem jest szkolenie pracowników z przepisów o ochronie danych osobowych. Takie szkolenia robi się tym trudniej, gdy uczestnicy szkolenia są współpracownikami i nie „mają czasu i chęci na nudne szkolenie”. Dlatego ja stawiam na krótkie formuły. W firmach, z którymi współpracuję przeprowadzam co kilka miesięcy półgodzinne szkolenia na określony temat (np. bezpieczeństwo urządzeń mobilnych, udostępnianie danych, informacje chronione, itd.). Jednak poza tym wysyłam im regularnie maile z ciekawymi informacjami o bezpieczeństwie informacji. W szczególności o informacjach o wykrytych wyciekach danych, popularnych atakach phisingowych wraz z radami co zrobić (zmienić hasło, zakutalizować przeglądarkę lub urządzenie).

Ostatnio przesłałam im quiz z rozpoznawania złośliwych e-maili. Poprosiłam się, żeby pochwalili się wynikami i tym co ich zaskoczyło. Ponieważ uważam, że jest to bardzo wartościowy materiał, polecam także Wam do rozsyłania swoim pracownikom.

Poniżej treść maila, którą rozesłałam (mam nadzieję, że będzie to dla Was przydatne). A już niebawem zamieszczę testy do przeprowadzania szkoleń, które otrzymałam od jednej z czytelniczek 😉Przesyłam Wam dzisiaj krótki quiz (10 pytań), w którym trzeba rozpoznać, czy przykładowy e-mail zawiera złośliwe oprogramowanie. Jest on bardzo pouczający i fajny, bo po rozwiązaniu można poznać szczegółowe wyjaśnienia, dlaczego konkretne wiadomości są niebezpieczne (niektóre rzeczy nawet mnie zaskoczyły). Proszę o informację, kto zdobył 8 lub więcej punktów 🙂

https://quiz.securityinside.pl/quiz/start?id=2


miniSpodobał Ci się ten wpis?

Masz jeszcze jakieś pytania? A może potrzebujesz pomocy przy danych osobowych? Pomogłam już wielu, pomogę i Tobie!

Napisz do mnie


Data aktualizacji: 3 czerwca 2018