25 paź

Skąd wiedzieć co i kiedy zmieniło się w ustawie?

Czy macie poczucie, że nie nadążacie za przepisami? Potem dzwoni jakaś firma i „straszy” karami za niezastosowanie nowych przepisów. A jakie są te przepisy, gdzie szukać informacji?

Przede wszystkim należy do tematu wszelkich zmian podchodzić na chłodno. Pamiętajcie, że ustawodawca w przypadku ważnych zmian, zapewnia okres przejściowy, czyli czas na dostosowanie się do nich. Najlepszym i najbardziej rzetelnym źródłem informacji jest Internetowy System Aktów Prawnych (ISAP).

Rozpoczynamy od znalezienia interesującej nas ustawy. Ja co jakiś czas sięgam do ustawy o ochronie danych osobowych:

isap

Zawsze wybieramy tekst ujednolicony, ponieważ jest to tekst ustawy z naniesionymi wszystkimi zmianami.

Gdy otworzymy tekst ustawy, patrzymy na prawy margines:

zmiany

Widzimy, że ostatnie akty zmieniające zostały uchwalone w 2014 i 2015 roku. Po powrocie na stronę ustawy na ISAP wybieramy z dolnego menu akty zmieniające:

akty zmieniajace

Otwieramy tekst ustawy i poprzez wyszukanie w treści hasła (CTR+F) „o ochronie danych osobowych” znajdujemy odniesienia do ustawy:

 

zmiana ustawy

W ten sposób uzyskujemy pełną informację o zmianach i o tym czy nas dotyczą. Analogicznie można wyszukać informacje o zmianach dla innych przepisów.


 

Sylwia CzubSpodobał Ci się ten wpis? Masz jeszcze jakieś pytania? A może potrzebujesz pomocy przy danych osobowych? Pomogłam już wielu, pomogę i Tobie! 

Napisz do mnie


Data aktualizacji: 3 czerwca 2018