12 gru

Raport na potrzeby GIODO

Otrzymuję ostatnio sygnały od Was, że „dzwonią różni ludzie, żeby przypomnieć o zrobieniu rocznego sprawozdania dla GIODO„, a Was zalewa zimny pot i zastanawiacie się o co chodzi i co się stanie, jeśli tego się nie zrobi.

Na początku zastanówmy się o jaki raport może chodzić. W ustawie o ochronie danych osobowych jest mowa o sprawozdaniu ze sprawdzenia zgodności z przepisami o ochronie danych osobowych, które przygotowuje się dla administratora danych (36a ust. 2 pkt 1 lit. a). Jednocześnie w ustawie jest wyraźnie wskazane, że sprawozdanie przygotowuje ABI i ten obowiązek nie dotyczy jednostek, które nie powołały ABI (36 b).W ustawie jest także mowa o tym, że GIODO może zwrócić się do ABI o przeprowadzenie sprawdzenia i przekazanie sprawozdania z tego sprawdzenia do niego, w celu przebadania sytuacji panującej u administratora danych (art. 19b). Na podstawie tego sprawozdania GIODO przygotowuje swoją decyzję, na podstawie, której może nakazać (art. 18.1):

1) usunięcie uchybień;
2) uzupełnienie, uaktualnienie, sprostowanie, udostępnienie lub nieudostępnienie danych osobowych;
3) zastosowanie dodatkowych środków zabezpieczających zgromadzone dane osobowe;
4) wstrzymanie przekazywania danych osobowych do państwa trzeciego;
5) zabezpieczenie danych lub przekazanie ich innym podmiotom;
6) usunięcie danych osobowych.

Z ustawy o ochronie danych osobowych wyraźnie wynika, że przygotowywanie sprawozdań nie dotyczy administratorów danych, którzy nie powołali ABI.

W ustawie o ochronie danych osobowych oraz przepisach wykonawczych do niej nie ma ani słowa o konieczności przedkładania Generalnemu Inspektorowi rocznego sprawozdania. Takie sprawozdanie przekazuje jedynie ten administrator danych, do którego ABI-ego GIODO zwrócił się w tej sprawie. W przeciwnym przypadku wszystkie sprawozdania pozostają tylko do wiadomości ABI i ADO.

Sylwia CzubSpodobał Ci się ten wpis? Masz jeszcze jakieś pytania? A może potrzebujesz pomocy przy danych osobowych? Pomogłam już wielu, pomogę i Tobie!

Napisz do mnie


Data aktualizacji: 3 czerwca 2018