07 mar

Jak wykreślić zbiór z rejestru GIODO

Zgodnie z ustawą, są dwie sytuacje w których administrator danych może zwrócić się do GIODO o wykreślenie zbioru danych osobowych z rejestru:

1) zaprzestano przetwarzania danych w zarejestrowanym zbiorze;

2) rejestracji dokonano z naruszeniem prawa.

Tak naprawdę druga sytuacja ma miejsce, gdy po kontroli GIODO jego inspektor stwierdzi naruszenie prawa (np. brak podstawy prawnej do przetwarzania danych) i wyda decyzję o wykreśleniu zbioru z rejestru. W świetle nowych przepisów, może zdarzyć się, że to ABI zgłosi do GIODO konieczność wykreślenia zbioru, powołując się na przesłankę braku legalności.

Administrator danych zgłasza do GIODO konieczność wykreślenia zbioru, gdy zakończył przetwarzanie danych w zbiorze. W przypadku bibliotek, może to być na przykład sytuacja, gdy przez jakiś czas wysyłano do czytelnika newslettera, a potem zaprzestano tej czynności. W takiej sytuacji dalsze przetwarzanie danych w zbiorze „odbiorcy newslettera” jest nielegalne. Zbiór powinen zostać zniszony (ewentualnie należy dokonać animizacji danych) i wykreślony z rejestru GIODO.

W dobie łączenia instytucji kultury, może nastąpić sytuacja, że biblioteka zostanie połączona z ośrodkiem kultury, na skutek czego, administrator danych przestanie istnieć. Wówczas należy wyrejestrować zbiory zarjestrowane przez bibliotekę (nastąpiło zaprzestanie przetwarzania danych przez administratora) i zarejestrować je na nowego administratora (zazwyczaj jest to ośrodek kultury).

Dodam jeszcze, że zmiana nazwy lub adresu biblioteki, powinna skutkować akutalizacją, a nie wykreśleniem zbioru z rejestru GIODO.

Wykreślenie zbioru następuje w drodze decyzji administracyjnej, co wiąże się z poniesieniem opłaty skarbowej. Poniżej podaję linki do informacji o opłatach i tym, jak należy dokonać zgłoszenia wykreślenia zbioru z rejestru.

http://www.giodo.gov.pl/330/id_art/3061/j/pl/

http://www.giodo.gov.pl/data/filemanager_pl/oplata_skarbowa.pdf


Sylwia CzubSpodobał Ci się ten wpis? Masz jeszcze jakieś pytania? A może potrzebujesz pomocy przy danych osobowych? Pomogłam już wielu, pomogę i Tobie!

Napisz do mnie


Data aktualizacji: 3 czerwca 2018