03 mar

Zgoda nauczyciela na robienie zdjęć dzieciom

Czy nauczyciel może wyrazić zgodę na opublikowanie na stronie internetowej biblioteki zdjęć dzieci, które przyprowadził na zajęcia biblioteczne?

Nauczyciel nie jest osobą upoważnioną w zakresie decydowania o wykorzystaniu wizerunku małoletnich.  Jeżeli dziecko nie ukończyło 13 roku życia, zgodę biblioteka musi pozyskać bezpośrednio od opiekuna prawnego dziecka. Gdy dziecko ukończyło 13 lat, samo może wyrazić zgodę na wykorzystanie jego wizerunku, np. do publikacji na stronie biblioteki.

Zdarza się, że nauczyciel mówi, że szkoła pozyskała zgody na wykorzystanie wizerunku dzieci i bibliotekarze mogą robić zdjęcia. Należy jednak pamiętać, że szkoła mogła takie zgody pozyskać dla siebie, a nie dla biblioteki, która jest innym administratorem danych. Zapewne zgody pozyskane od rodziców dzieci, zawierały też zapis, że zdjęcia będą publikowane na stronach szkoły, a nie biblioteki. W związku z powyższym bardzo uczulam na takie sytuacje.

Sylwia CzubSpodobał Ci się ten wpis? Masz jeszcze jakieś pytania? A może potrzebujesz pomocy przy danych osobowych? Pomogłam już wielu, pomogę i Tobie!

Napisz do mnie


Data aktualizacji: 3 czerwca 2018