17 sty

Czy stworzenie dokumentu tekstowego zawierającego dane osobowe, to już przetwarzanie elektroniczne?

Pytanie od Pana Romana: Stworzenie dokumentu tekstowego, który zawiera dane osobowe uczestników konkursów na komputerze to już przetwarzanie elektroniczne?

Przetwarzanie danych osobowych z użyciem sprzętu komputerowego to przetwarzanie elektroniczne, jednakże należy pamiętać, że dokumenty tekstowe, czy arkusze kalkulacyjne nie są systemami informatycznymi (celem ich użytkowania jest przygotowanie dokumentu w formie papierowej). Wobec tego, jeżeli mamy zbiory danych osobowych prowadzone w formie papierowej, które są przetwarzane przy użyciu dokumentów tekstowych, czy arkuszy kalkulacyjnych, to zgodnie z ustawą są to zbiory prowadzone tylko i wyłącznie w formie papierowej.Należy podkreślić, że na administratorze danych (bibliotece) ciąży obowiązek należytej staranności związanej z przetwarzaniem danych osobowych. Istotne jest, żeby kasować dokumenty elektroniczne, gdy nie są już potrzebne, a w trakcie użytkowania zapewnić odpowiednie ograniczenie dostępu dla osób nieuprawnionych poprzez założenie hasła zarówno na plik, jak i na system informatyczny na komputerze (np. MS Windows).

Sylwia CzubSpodobał Ci się ten wpis? Masz jeszcze jakieś pytania? A może potrzebujesz pomocy przy danych osobowych? Pomogłam już wielu, pomogę i Tobie!

Napisz do mnie


Data aktualizacji: 3 czerwca 2018