13 lip

Czy można wyrejestrować z GIODO zbiory zarejestrowane dla filii?

Pytanie od Pani Dagmary:

Czy jeżeli w roku 1999 zostały zarejestrowane w GIODO osobne zbiory d.o. czytelników poszczególnych filii bibliotecznych (jest ich 10), pozostawić taki stan rzeczy, czy może należałoby teraz to jakoś „odkręcić” (jak?) i zarejestrować jeden zbiór  Czytelników? W przypadku likwidacji jednej z filii, których d.o. przejęła inna filia – czy należy wyrejestrować w GIODO zbiór czytelników tej zlikwidowanej placówki?

Kwestia zmian w rejestracji zbiorów danych osobowych rzeczywiście wymaga uważnego wgłębienia się w ustawę, żeby zrozumieć, jak postępować. Co do zasady rejestruje się jeden zbiór danych osobowych i w zgłoszeniu zaznacza, czy dane są przetwarzane centralnie, czy w architekturze rozproszonej. Wybranie architektury rozproszonej stanowi dla GIODO informację, że zbiór jest przetwarzany nie tylko w siedzibie głównej, ale także w oddziałach, czy filiach.

Odnośnie wyrejestrowania zbioru, to można to tylko zrobić w dwóch przypadkach:
gdy dane przetwarzane są nieleglanie lub zaprzestano przetwarzania danych w zbiorze (usunięto).
Oznacza to, że nie ma podstawy do tego, żeby wyrejestrować zbiory zarejestrowane dla filii – GIODO wychodzi z założenia, że administrator danych wie co robi i nie przyjmuje żadnych innych argumentów dotyczących wyrejestrowania zbiorów.
Chyba, że rejestrując zbiory dla filii podaliście Państwo dla każdego z tych zbiorów filię, jako administratora. Wtedy jest podstawa do wyrejestrowania, ponieważ administratorem tych danych jest biblioteka główna (czyli przetwarzanie danych jest nielegalne i tak to należy uzasadnić).
Jeżeli filia została zlikiwdowana, nastąpiło zaprzestanie przetwarzania danych – jest podstawa do wyrejestrowania zbioru.
Jeżeli pozostałe zbiory zostały zarejestrowane pod różnymi nazwami (tzn. czytelnicy fili 1, fili2, itd), a  wskazanym administratorem jest biblioteka główna, nie ma podstawy do wyrejestrowania zbiorów.
Oznacza to, że będziecie Państwo musieli przy każdej zmianie aktulizować wszystkie zbiory.
Tutaj trochę więcje na ten temat:

Sylwia CzubSpodobał Ci się ten wpis? Masz jeszcze jakieś pytania? A może potrzebujesz pomocy przy danych osobowych? Pomogłam już wielu, pomogę i Tobie!

Napisz do mnie


Data aktualizacji: 3 czerwca 2018