05 gru

Projekt rozporządzenia MAiC w spr. wzorów zgłoszenia ABI

W dniu 24.11.2014 r. na stronach Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji ukazał się projekt rozporządzenia dotyczącego powołania oraz odwołania przez administratora danych ABI-ego. Projekt jest związany z wchodzącą w życie 1 stycznia 2015 r. ustawą o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej, która wprowadza szereg zmian w obowiązującej obecnie ustawie o ochronie danych osobowych.

Administratorzy danych, którzy zdecydują się na powołanie ABI, zgodnie z zapisami nowej ustawy, będą zobowiązani dokonać zgłoszenia tej osoby do jawnego rejestru GIODO. Zgłoszenie musi zawierać oznaczenie administratora danych osobowych (biblioteki) oraz dane powołanego ABI-ego w zakresie imienia, nazwiska, numeru PESEL oraz danych kontaktowych. Warto podkreślić, że ABI może podać dane służbowe, jako dane kontaktowe i że w ogólnodostępnym rejestrze nie będą ujawniane numery PESEL.

Jeżeli administrator danych będzie musiał odwołać/zmienić ABI-ego, będzie zobowiązany do zgłoszenia tego faktu w ciągu 14 dni do GIODO, które udzieli informacji o wyrejestrowaniu na drodze decyzji administracyjnej.

Wzór zaproponowanego zgłoszenia jest dostępny tutaj.

Projekt rozporządzenia wraz z pismami towarzyszącymi jest tutaj.

Sylwia CzubSpodobał Ci się ten wpis? Masz jeszcze jakieś pytania? A może potrzebujesz pomocy przy danych osobowych? Pomogłam już wielu, pomogę i Tobie!

Napisz do mnie


Data aktualizacji: 3 czerwca 2018