18 maj

Ocena kosztów powołania ABI

Nie da się ukryć, że powołanie i zarejestrowanie ABI-ego to gorący temat. Zwłaszcza, że nie ma oficjalnych zaleceń GIODO w zakresie tego, kiedy to się opłaca, a kiedy nie. Wiele podmiotów powołując ABI-ego, nie zdaje sobie sprawy z nowych obowiązków, które wiążą się z tym oraz kosztów. Myślę, że odpowiedź na pytanie, „czy warto powołać ABI-ego w bibliotece” najlepiej wprost wyprowadzić z Projektu Rozporządzenia MAiC w sprawie trybu i sposobów realizacji zadań w celu zapewniania przestrzegania przepisów o ochronie danych osobowych przez administratora bezpieczeństwa informacji.

Polecam zapoznanie się z oceną skutków wprowadzenia rozporządzenia, która znajduje się pod tekstem projektu rozporządzenia. Ustawodawca nie ma wątpliwości, że powołanie ABI-ego, wpływnie korzystnie na poziom ochrony danych osobowych w Polsce oraz na nadzór nad przestrzeganiem przepisów przez GIODO.

Jednocześnie pojawia się stwierdzenie, że instytucje publiczne, które zdecydują się na powołanie ABI, muszą liczyć się ze wziększeniem liczby obowiązków, związanych ze sprawdzaniem zgodności przetwarzania danych osobowych z przepisami. Na te koszty składa się czas pracy pracowników, który trzeba poświęcić na przeprowadzanie sprawdzeń i realizację dodatkowych obowiązków. Dodatkowy koszt czasowy będzie wiązał się z prowadzeniem i aktualizacją dokumentacji przez ABI. Trzeba też uwzględnić, że duża liczba nowych obowiązków, będzie się wiązać z tym, że ABI może nie być w stanie wykonywać innych obowiązków, więc będzie to dodatkowy koszt, w postaci wyznaczenia jednego pracownika do pełnienia nowych obowiązków (lub zatrudnienie dodatkowej osoby).

Zyskiem będzie zwiększenie bezpieczeństwa danych w bibliotece.

W przypadku małych i średnich bibliotek powołanie ABI można uznać za zbyt duży koszt, nieadekwatnie ponoszony w stosunku do poziomu zagrożeń bezpieczeństwa danych.


Sylwia CzubSpodobał Ci się ten wpis? Masz jeszcze jakieś pytania? A może potrzebujesz pomocy przy danych osobowych? Pomogłam już wielu, pomogę i Tobie!

Napisz do mnie


Data aktualizacji: 3 czerwca 2018