02 sie

Kiedy mamy do czynienia z doraźnym zbiorem danych?

Pytanie od Pana Przemka:

Jak to jest ze zbiorami doraźnymi – kiedy można je wykorzystywać, jak długo można przetrzymywać?

Zbiory doraźne opisuje art 2. ust. 3 UODO:
W odniesieniu do zbiorów danych osobowych sporządzanych doraźnie, 
wyłącznie ze względów technicznych, szkoleniowych lub w związku z dydaktyką w 
szkołach wyższych, a po ich wykorzystaniu niezwłocznie usuwanych albo 
poddanych anonimizacji, mają zastosowanie jedynie przepisy rozdziału 5.
Dla przykładu: jeżeli przeprowadza Pan szkolenia, ale dane uczestników przetwarza tylko w związku z realizacją szkolenia, rozpoczyna w momencie podania informacji o szkoleniu i przyjmowaniu zgłoszeń, a następnie usuwa wszystkie po zrealizowaniu szkolenia, to mówimy o zbiorze danych tworzonym doraźnie.
Dane nie są przechowywane w celu późniejszego kontaktu lub w związku z realizacją innych zadań.

W przypadku takiego zbioru, administrator danych jest wyłączony z większości wynikających z ustawy obowiązków (ewentualna rejestracja w GIODO, obowiązek informacyjny, itd.).
Pozostają jedynie obowiązki wobec osoby, której dane są przetwarzane, zgodnie z rozdziałem 5 ustawy o ochronie danych osobowych (m.in. udzielenie osobie, której dane dotyczą wyczerpującej informacji na temat przetwarzania jej danych, przyjęcie jest sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, itp.).
Jednakże warto zauważyć, że bardzo rzadko mamy do czynienia ze zbiorami danych tworzonymi tylko doraźnie i niszczonymi zaraz po realizacji zadania. Często pozostawiamy dane do dalszego kontaktu, itp.

Sylwia CzubSpodobał Ci się ten wpis? Masz jeszcze jakieś pytania? A może potrzebujesz pomocy przy danych osobowych? Pomogłam już wielu, pomogę i Tobie!

Napisz do mnie


Data aktualizacji: 3 czerwca 2018