29 paź

Jak robić szkolenia okresowe z ochrony danych

Uważam, że każda nowa osoba w firmie powinna od razu, pierwszego dnia pracy poznać Administratora Bezpieczeństwa Informacji, który zapozna ją z obowiązkami wynikającymi z przepisów oraz zasadami zachowania poufności ustanowionymi przez Administratora Danych. Spotkanie, rozmowa, budowa relacji to podstawa. Bardzo staram się, współpracować z działami kadr u moich klientów, w taki sposób, aby zapewnić sobie przeszkolenie nowej osoby w jej pierwszym dniu pracy. Prawie zawsze jestem pierwszą osobą, z którą spotyka się nowy pracownik swojego pierwszego dnia pracy. To genialnie buduje przyszłe relacje, a jednocześnie daje tej osobie wyraźny sygnał w tej firmie bezpieczeństwo informacji jest traktowane naprawdę poważnie. W dużych firmach bardzo trudno jest przeprowadzać okresowe szkolenia z ochrony danych (zwłaszcza, jeżeli pracownicy większość czasu pracy spędzają poza stacjonarnym biurem). Wtedy najlepszym rozwiązaniem są szkolenia online.

Przygotowanie szkolenia jest BARDZO czasochłonne. Należy postawić sobie cele (spisać je), a następnie przełożyć skomplikowane zagadnienia na jak najprostsze i najtrafniejsze przykłady. Szkolenia zazwyczaj realizuję w formie formularzy online. Każdy uczestnik otrzymuje link do formularza, musi zalogować się do niego i przejść przez całość. Zagadnienia dzielę na bloki, najpierw jest część opisowa, trochę informacji o firmie, o jej działalności, a następnie jedno/dwa proste pytania nawiązujące do tekstu. I w taki sposób jest skonstruowany cały test: opis plus pytania. Formularz pozwala mi sprawdzać wyniki oraz przypominać o teście osobom, które jeszcze nie przeszły szkolenia. Jest to doskonałe i proste narzędzie.

Alternatywnym rozwiązaniem jest przygotowanie prezentacji oraz testu do niej, które przesyła się wszystkim osobom, które mają przejść test okresowy. Muszą one zapoznać się z treścią prezentacji, a następnie wydrukować i wypełnić test. Formularz online daje możliwość sortowania pytań oraz losowania ich z bazy dostępnych pytań, natomiast drugie rozwiązanie jest skuteczne dopóki nie powstanie giełda odpowiedzi (więc właściwie każde szkolenie powinno mieć nowy zestaw pytań). Przykładowe szkolenie, jakie robiliśmy właśnie w takim trybie na prośbę jednej z bibliotek, jest dostępne poniżej. Być może będzie wsparciem oraz inspiracją dla ABI-ch, którzy nie mają pomysłu na to, jak się za to zabrać.

Szkolenie udostępniam bezpłatnie, jak zwykle bez odpowiedzi, w końcu to test wiedzy 🙂

Test wiedzy

Szkolenie z ochrony danych osobowych – prezentacja

 


Autorką tekstu jest Sylwia Czub-Kiełczewska, specjalista ds. ochrony danych osobowych oraz certyfikowany audytor wewnętrzny ISO 27001
Spodobał Ci się ten wpis? Masz jeszcze jakieś pytania? A może potrzebujesz pomocy przy danych osobowych? Pomogłam już wielu, pomogę i Tobie! Napisz do mnieZapraszam na moje (bardzo praktyczne i konkretne) szkolenia!

We wpisie wykorzystano zdjęcie z serwisu Pixabay.com.


 

 

Data aktualizacji: 3 czerwca 2018