11 maj

Czy w skardze do Prezesa UODO mogę żażądać nałożenie na administratora kary pieniężnej?

Często piszecie do mnie w sprawie ukarania administratora za niezgodne z przepisami przetwarzanie Waszych danych, np. wysyła informacje handlowe bez zgody. Pytacie, czy można prosić Prezesa UODO, aby nałożył na tego administratora karę pieniężną? Jeżeli tak to w jaki sposób?

Co prawda bardzo dużo osób, które składają skargi do Prezesa UODO prosi o nałożenie kary administracyjnej pieniężnej, jednakże Prezes UODO nie może tego żądania zrealizować. Wynika to z faktu, że nie jest jedno z uprawnień osoby której dotyczą, z którego może skorzystać na mocy przepisów RODO. Oznacza to, że jeżeli poprosisz o ukaranie administratora, to nie będzie miało to wpływu na decyzję organu.

Oczywiście, jeżeli będzie chciał, będzie mógł to zrobić, ale nie będzie to wynikało z faktu że Ty go o to poprosiłeś, i takie jest Twoje żądanie. Warto także zwrócić uwagę, że Prezes UODO niestety, albo stety, rzadko nakłada te kary. Do tej pory mieliśmy ich mniej niż 30, co oznacza że raczej jest niskie ryzyko, że taka kara administracyjna pieniężna zostanie nałożona, prędzej Prezes UODO nakaże administratorowi określone działnie, np. usunięcie danych osobowych. Należy pamiętać, że pieniężna kara administracyjna, to kara za działania naprawdę największego kalibru. A jeżeli czujesz się urażony otrzymywaniem niezamówionych informacji handlowych, warto wiedzieć, że poza UODO możesz poskarżyć się jeszcze do UKE (naruszenie prawa telekomunikacyjnego) i/lub UOKiK (wysyłanie niezamówionych informacji handlowych to nieuczciwa konkurencja). Są to organy, które dość często nakładają kary właśnie za takie działanie. Jednak ponownie, nie jest to wynik prośby osoby składającej skargę, a efekt postępowania wyjaśniającego, z którego wynika, że administrator zasłużył na ukaranie.


Autorką tekstu jest Sylwia Czub-Kiełczewska, specjalista ds. ochrony danych osobowych oraz certyfikowany audytor wewnętrzny ISO 27001
Spodobał Ci się ten wpis? Masz jeszcze jakieś pytania? A może potrzebujesz pomocy przy danych osobowych? Pomogłam już wielu, pomogę i Tobie! Napisz do mnieZapraszam na moje (bardzo praktyczne i konkretne) szkolenia!

We wpisie wykorzystano zdjęcie z serwisu Pixabay.com.


Data aktualizacji: 11 maja 2021