Czy umieszczenie zdjęcia w kronice biblioteki jest rozpowszechnianiem wizerunku?
Pytanie od Pani Ani:
Czy robienie zdjęć tylko i wyłącznie w celu umieszczenia w kronice biblioteki wymaga zgody osób sfotografowanych?
Zgodnie z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych rozpowszechnianiem wizerunku jest każde upublicznienie. Ponieważ biblioteka prowadzi kronikę w celu udokumentowania wydarzeń bibliotecznych i stanowi ona dokument promujący jej działalność, mamy do czynienia z upublicznieniem jej treści. Z mojego doświadczenia wynika, że każda zainteresowana osoba może przejrzeć zawartość kroniki, czyli następuje rozpowszechnienie zawartych w niej treści. Gdyby kronika była dokumentem wewnętrznym, nieudostępnianym osobom postronnym, nie doszłoby do rozpowszechnienia wizerunku.
Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych:
1) osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych;
2) osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza.
Oznacza to, że konieczne jest pozyskanie zgody na rozpowszechnienie wizerunku o ile nie została spełniona jedna z przesłanek wyłączających (omówię je w kolejnych wpisach na blogu).
Spodobał Ci się ten wpis? Masz jeszcze jakieś pytania? A może potrzebujesz pomocy przy danych osobowych? Pomogłam już wielu, pomogę i Tobie!