Jak zmieniło się moje życie od kiedy mam profil zaufany ePUAP
Mówi się, że mała rzecz, a cieszy. Tak najprościej można podsumować działanie ePUAP. W skrócie, czym jest profil zaufany ePUAP: jest to elektroniczny podpis, który umożliwia załatwianie spraw urzędowych przez Internet. Tak, dobrze przeczytaliście, po zalogowaniu się na stronę ePUAP (a właściwie to już ePUAP2) można załatwić sprawę we wszystkich dostępnych na stronie urzędach (zauważyłam, że liczba dostępnych usług sukcesywnie rośnie). Nie trzeba wysyłać żadnych listów poleconych, ani biegać do kasy, aby kupić znaczki skarbowe (jeżeli sprawa wymaga opłaty, robimy zwykły przelew przez Internet).
Podczas studiów podyplomowych wielu moich wykładowców namawiało do założenia profilu zaufanego ePUAP, argumentując że jest to wynalazek naprawdę ułatwiający życie. Jednak nigdy nie chciało mi się tego zrobić, bo założenie konta na platformie ePUAP wymagało jego uwierzytelnienia w urzędzie (np. ZUSie, Urzędzie Skarbowym). Po założeniu działalności gospodarczej, liczba pism wymienianych z urzędami oraz moich wizyt w urzędach gwałtownie wzrosła (czasami ze względu na własne interesy, czasami załatwiałam interesy klientów). Szczególnie męczyło mnie aktualizowanie danych w CEIDG. Przy okazji jednej z w wizyt w US (okazało się, że muszę złożyć podpis na deklaracji, którą wysłałam pocztą… makabra) przeczytałam na drzwiach jednego z pokojów, że można tam zatwierdzić profil zaufanych ePUAP. Niewiele zastanawiając się nad tym, zalogowałam się z komórki do serwisu, założyłam konto i weszłam do pokoju, gdzie Pani w ciągu dwóch minut zatwierdziła mój profil. W sumie może straciłam na to 5 minut.
Natomiast te 5 minut odmieniło moje podejście do załatwiania spraw w urzędach. Wcześniej szczerze tego nie znosiłam i zawsze zostawiałam na ostatnią chwilę, a obecnie wszystko załatwiam z domu, siedząc przed moim komputerem. W ostatnim czasie kilkukrotnie aktualizowałam w ten sposób moje dane w CEiDG oraz składałam skargi do GIODO. Jeżeli jeszcze Was nie przekonałam, to dodam, że w ten sposób, możecie na przykład:
- złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego
- zgłosić utratę lub uszkodzenie dowodu
- złożyć wniosek o świadczenie 500+
- zarejestrować się jako bezrobotny w PUP oraz wykreślić z rejestru bezrobotnych
- złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia przez PUP
- złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami
- ustalić podatek od nieruchomości
- dopisać się do spisu wyborców
- wnioskować o wydanie odpisu aktu stanu cywilnego
- zmienić imię i nazwisko
a to tylko kropla w morzu przykładów. Jest to bardzo wygodne. Każda operacja (logowanie, podpisywanie wniosku) wymaga zatwierdzenia kodem wysłanym na sms. Jedyne o co mogę się przyczepić, to słaba intuicyjność systemu – na początku nie za bardzo wiadomo jak skorzystać z profilu zaufanego, ale jak już raz to się zrobi, to idzie jak z płatka.
Załatwienie każdej sprawy skutkuje natychmiastowym uzyskaniem statusu sprawy (tzn. czy wniosek był poprawny, czy został przetworzony) oraz Urzędowym Poświadczeniem Odbioru wysyłanym na maila.
I najważniejsze: możecie założyć taki profil zaufany także dla swojej firmy, urzędu, biblioteki.
Plusy
Jest to szalenie przydatna usługa. Moje doświadczenia porównywałam ze znajomymi, którzy również prowadzą własne firmy i ich doświadczenia są podobne. Nawet jeżeli platforma czasami nie działa, wystarczy zaczekać dzień albo zgłosić błąd i następnego dnia załatwia się sprawę od ręki. Można zająć się biznesem, pracą, zamiast tracić czas na dojazd do urzędu, stanie w kolejkach i błądzenie od okienka do okienka.
Minusy
Jeżeli załatwienie sprawy przez urząd wiąże się z wydaniem decyzji administracyjnej, to otrzymacie pismo wysłane za potwierdzeniem odbioru. Uważam, że komunikacja powinna być dwustronnie elektroniczna i odbywać się przez ePUAP. Wkurza mnie, że moje podatki idą na wysyłanie pisma, jeśli sprawa mogłaby być załatwiona elektronicznie. Liczę na to, ze zmiany będą szły w tym kierunku.
Masz jeszcze jakieś pytania? A może potrzebujesz pomocy przy danych osobowych? Pomogłam już wielu, pomogę i Tobie!