18 kwi

Aktualizacja wpisu: Czy zbiór danych monitoringu wizyjnego należy zarejestrować w GIODO?

Ze względu na bardzo dużą liczbę zapytań związanych ze zbiorem monitoringu, postanowiłam zaktualizować wpis z grudnia 2015 roku dotyczący obowiązku rejestrowania zbioru danych gromadzonych w ramach monitoringu wizyjnego w rejestrze GIODO.

Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy dane gromadzone w ramach monitoringu wizyjnego stanowią zbiór danych osobowych. Odpowiedź jest twierdząca – jest to zbiór, w którym można wyszukiwać, który ma usystematyzowaną strukturę oraz pozwala zidentyfikować. Szczegółowo wyjaśniam to w poniższym filmie:

Zgodnie z art. 40 ustawy o ochronie danych osobowych każdy zbiór danych należy zgłosić do rejestru GIODO, chyba że jest on zwolniony z tego obowiązku ze względu na którąkolwiek przesłankę z art. 43 ust. 1 i ust. 1a.

Jedyną przesłanką zwalniającą z obowiązku rejestracji w GIODO zbioru monitoringu wizyjnego, jest wpisanie tego zbioru do rejestru prowadzonego przez ABI. Rejestr zbiorów ABI jest prowadzony w formie papierowej, elektronicznej lub mieszanej zgodnie z wytycznymi Rozporządzenia w sprawie sposobu prowadzenia przez administratora bezpieczeństwa informacji rejestru zbiorów danych.

Co do zasady rejestr zbiorów ABI wygląda bardzo podobnie do rejestru GIODO (zawiera jedynie mniej informacji).  Administratorzy Bezpieczeństwa Informacji, którzy nie wiedzą jak to dobrze zrobić, doskonały przykład jest tutaj.

Jeżeli chcecie wiedzieć na temat zbiorów danych osobowych i tego, jak je rejestrować w GIODO zapraszam do lektury moich artykułów:

Czym są zbiory danych osobowych i które z nich trzeba rejestrować w GIODO

 

Natomiast warto wiedzieć, że od maja 2018 roku nie będzie już rejestru GIODO, a Inspektorzy Ochrony Danych (czyli nowi ABI) w miejsce rejestrów zbiorów, będą prowadzić rejestry przetwarzania danych. Wstępne informację dotyczące zasad prowadzenia rejestru są już w RODO, ale zapewne w przepisach wykonawczych pojawią się bardziej szczegółowe wytyczne (niecierpliwie czekamy).


Autorką tekstu jest Sylwia Czub-Kiełczewska, specjalista ds. ochrony danych osobowych oraz certyfikowany audytor wewnętrzny ISO 27001

miniSpodobał Ci się ten wpis?

Masz jeszcze jakieś pytania? A może potrzebujesz pomocy przy danych osobowych? Pomogłam już wielu, pomogę i Tobie!

Napisz do mnie


Data aktualizacji: 3 czerwca 2018