14 Lis

Umieszczanie zdjęć pracowników na stronie biblioteki

Większość bibliotek prowadzi swoje strony internetowe, na których zamieszcza oprócz najistotniejszych informacji, jak kontakt, godziny otwarcia, czy link do katalogu, zdjęcia z różnych wydarzeń organizowanych w bibliotece, a czasami także zdjęcia kadry.

Czy fakt, że zamieszczone na stronie zdjęcia zawierają wizerunki pracowników wykonujących swoje czynności służbowe wystarcza do ich zamieszczania bez pozyskania dodatkowej zgody?

Zakres danych, jaki może żądać pracodawca od pracownika bez konieczności pozyskiwania jego zgody, określa art. 22 1 Kodeksu pracy. Należą do nich: imiona, nazwisko, imiona rodziców, data urodzenia, miejsce zamieszkania, wykształcenie, przebieg dotychczasowego zatrudnienia, a także imiona i nazwiska oraz daty urodzenia dzieci, jeżeli podanie takich danych jest konieczne ze względu na korzystanie przez pracownika ze szczególnych uprawnień przewidzianych w prawie pracy, jak również numeru PESEL pracownika.
Z uwagi jednak na to, że wśród wymienionych informacji o pracowniku w powołanych przepisach Kodeksu pracy nie ma zdjęcia pracownika, to pracodawca, aby móc legalnie je pozyskać w celu np. umieszczania na identyfikatorach czy stronach internetowych firm, musi pozyskać na to pisemną zgodę pracownika.

Sylwia CzubSpodobał Ci się ten wpis? Masz jeszcze jakieś pytania? A może potrzebujesz pomocy przy danych osobowych? Pomogłam już wielu, pomogę i Tobie!

Napisz do mnie


Data aktualizacji: 3 czerwca 2018