12 kwi

Infor – uwaga na przekłamanie w artykule

Jeden z moich kolegów poprosił mnie o wypowiedź w sprawie artykułu, który został opublikowany w serwisie ksiegowosc.infor.pl.

Artykuł dotyczy zmian w przepisach ochrony danych osobowych po nowelizacji ustawy, a kolegę zaskoczył fragment:

Pamiętać jednak należy, że wybór co do powołania ABI ma w zasadzie tylko ADO, który jest osobą fizyczną. W przypadku osób prawnych, obowiązek powołania administratora bezpieczeństwa informacji jest dziś bezsporny, o czym pisaliśmy w poście „Jak Google przegrał walkę o ABI’ego”.

Przeczytałam i przetarłam oczy ze zdziwienia.

Z czego wynika ta bezsporność powołania administratora bezpieczeństwa informacji? Przecież po nowelizacji przepisów, administrator danych osobowych może ale nie musi powoływać ABI. Warto podkreślić, że artykuł został napisany przez Panią Katarzynę Witkowską prawnika z kancelarii Lubasz i wspólnicy, którzy doświadczenie i wiedzę w temacie mają ogromne.

Ponieważ artykuł był przedrukiem z portalodo.com, postanowiłam dotrzeć do źródła. I tu spotkało mnie kolejne zaskoczenie. Tak podana wyżej wypowiedź Pani prawnik brzmi w oryginale:

Do 31 grudnia 2014 roku wybór co do powołania ABI ma w zasadzie tylko ADO, który jest osobą fizyczną. W przypadku osób prawnych, obowiązek powołania administratora bezpieczeństwa informacji jest dziś bezsporny, o czym pisaliśmy w poście Jak Google przegrał walkę o ABI’ego. Po 1 stycznia 2015 roku sytuacja ulegnie zmianie ze względu na fakultatywność powoływania ABI i przyznanie ADO większej swobody wyboru w tym zakresie. 

Poinformowałam o zaistniałej sytuacji autorkę tekstu oraz kancelarię Lubasz i wspólnicy, którzy prawie od razu postanowili zająć się tą sprawą. Mam nadzieję, że najpóźniej jutro zostanie dokonane sprostowanie. Natomiast bez komentarza pozostawiam zmiany, które zostały wprowadzone oraz intencję osoby publikującej artykuł…

Artykuł w serwsie ksiegowosc.infor.pl http://ksiegowosc.infor.pl/obrot-gospodarczy/dzialalnosc-gospodarcza/703554,2,Ochrona-danych-osobowych-2015-zmiana-przepisow-nowe-obowiazki-i-nowe-korzysci.html

Artykuł w serwisie PortalODO.com https://www.portalodo.com/entry/reforma-ochrony-danych-osobowych-nowe-obowiazki-nowe-korzysci


Sylwia CzubSpodobał Ci się ten wpis? Masz jeszcze jakieś pytania? A może potrzebujesz pomocy przy danych osobowych? Pomogłam już wielu, pomogę i Tobie!

Napisz do mnie


Data aktualizacji: 3 czerwca 2018