19 paź

Czy kilkudniowy, kompleksowy kurs, wystarczy mi do pełnienia funkcji inspektora?

Tak. Jednak pytanie brzmi czy sobie poradzisz ze swoimi obowiązkami? W zasadzie jeżeli spojrzysz na przepisy RODO, to nie ma żadnych ograniczeń. Zgodnie z nimi Inspektor Ochrony Danych musi mieć odpowiednią wiedzę i kwalifikację do wykonywania swoich działań. Wiedza IOD także musi obejmować znajomość przepisów prawa. W praktyce, to administrator decyduje czy nadajesz się do tego zadania, w tym czy masz odpowiednie kwalifikacje. I ostatecznie, to on odpowiada za to,czy faktycznie spełniasz wymagania niezbędne do pełnienia roli inspektora ochrony danych u niego.

Po wielu wielu latach doświadczeń w branży ochrony danych osobowych uważam, że jest to za wcześnie, aby po kilkudniowym kursie stać się samodzielnym inspektorem. Szkolenie daje wiedzę teoretyczną, która w pierwszym momencie, gdy będziesz musiał zrobić coś praktycznego, okaże się niewystarczająca. Na podstawie mojego własnego doświadczenia radziłabym Ci jednak zdobyć trochę wiedzy i doświadczenia. Gdybym skończyła trzy dniowy kurs inspektora ochrony danych osobowych, nawet certyfikowany, to najpierw jednak starałabym się, zainteresować jeszcze bardziej ochroną danych, może pracować z kimś kto się na tym lepiej zna, np. być jakimś młodszym specjalistą w zespole ochrony danych osobowych. I dopiero gdybym nabrała doświadczenia oraz wiedzy, a także poznała lepiej przepisy, mogłabym podjąć się pełniena funkcji IOD. Pamiętaj także, że podczas kursu nie poznasz dobrze przepisów o ochronie danych osobowych, tak naprawdę poznanie od deski do deski samego RODO to może być kilka tygodni, nie mówiąc już o ustawie ochrony danych osobowych i przepisach sektorowych. Kurs, to jest fajny punkt wyjścia, ale niestety on nie jest wystarczający. I nie mówię tego dlatego, iż uważam, że Ci co robią kurs nie dają z siebie wszystkiego,  bo ja wierzę w to, że ten kurs może być genialny, i może Cię bardzo dobrze przygotować do swoich zadań. Jednakże po prostu tej wiedzy będziesz mieć za mało, a brak doświadczenia możesz odczuć boleśnie.


Autorką tekstu jest Sylwia Czub-Kiełczewska, specjalista ds. ochrony danych osobowych oraz certyfikowany audytor wewnętrzny ISO 27001
Spodobał Ci się ten wpis? Masz jeszcze jakieś pytania? A może potrzebujesz pomocy przy danych osobowych? Pomogłam już wielu, pomogę i Tobie! Napisz do mnieZapraszam na moje (bardzo praktyczne i konkretne) szkolenia!

We wpisie wykorzystano zdjęcie z serwisu Pixabay.com.


Data aktualizacji: 19 października 2020