26 kwi

Co zrobić, gdy zepsuje się komputer, na którym są dane osobowe?

Designed by Freepik.com

Chciałabym polecić Państwa uwadze, artykuł który jest komentarzem do odpowiedzi z Biura GIODO w sprawie instrukcji postępowania w sytuacji awarii sprzętu komputerowego, na którym mamy dane osobowe. Dotyczy to zarówno danych czytelników, jak i pracowników, czy kontrahentów. Nie ma znaczenia kategoria danych – wszystkie należy traktować z równie wysokim priorytetem.

Awaria komputera z danym osobowymi – GIODO wyjaśnia, jak postępować

Chciałabym zwrócić uwagę, że odpowiedź z biura GIODO opiera się na założeniu, że biblioteka wypełnia należycie obowiązki związane z zabezpieczeniem systemu informatycznego, wyszczególnione w rozporządzeniu, czyli regularnie tworzy kopie zapasowe danych osobowych, na podstawie których jest w stanie bez problemu, w każdym momencie odzyskać te dane.

Jest to bardzo ważne, bo w przypadku awarii pozwala nam zrezygnować z kosztownej naprawy dysku i zakupić nowy, na który zgramy dane z kopii zapasowej. W szczególnych przypadkach, gdy jest to konieczne wyślemy komputer z dyskiem, z którego całkowicie dane zostały usunięte. W sytuacji, gdyby okazało się, że na przykład na skutek wyładowania elektrycznego, wszystkie dyski, także te z danymi zapasowymi, zostały uszkodzone, dopuszczalne jest przeprowadzenie naprawy pod okiem upoważnionego pracownika biblioteki. Jednak jest to rozwiązanie kosztowne i czasochłonne. Zawsze łatwiej zapobiegać niż leczyć.

Zdjęcie z serwisu Freepik.com


Sylwia CzubSpodobał Ci się ten wpis? Masz jeszcze jakieś pytania? A może potrzebujesz pomocy przy danych osobowych? Pomogłam już wielu, pomogę i Tobie!

Napisz do mnie


Data aktualizacji: 3 czerwca 2018