12 lut

Deklaracja dostępności krok po kroku

Od pewnego czasu poza ochroną danych osobowych zajmuję się także kwestią zapewniania dostęności w podmiotach publicznych. Zaczęło się od potrzeby wsparcia przyjaciół z zaprzyjaźnionych instytucji kultury, ale ja nie lubię robić niczego na pół gwizdka, więc powoli staje się to moim kolejnymy „konikiem”.

Jednym z największych problemów jakie mają moi znajomi jest wykonanie Deklaracji dostępności. Zaczynając od tego co powinna zawierać, a kończąć na tym, gdzie ją zamieścić.

Dawne Minsterstwo Cyfryzacji opublikowało instrukcję tworzenia deklaracji dostępności, która jest dostępna tutaj. Wydawałoby się, że to załatwi sprawę, ale prawda jest taka, że stworzenie deklaracji wymaga wiedzy w zakresie stosowania zarówno ustawy o zapewnianiu dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami, jak i wiedzy „informatycznej”, gdyż obowiązkowymi elementami deklaracji są informacje umieszczane w metadanych strony internetowej. No właśnie, czyli deklaracja musi być stroną, a nie plikiem. W dodatku stworzoną zgodnie z opublikowanym standardem. A nie każdy radzi sobie z HTML…

Jeżeli masz problem z przygotowaniem deklaracji, to bazując na mojej wiedzy i doświadczeniu, chętnie Ci pomogę. Koszt wsparcia dla instytucji kultury to ok. 150-300 zł, w zależności od poświęconego czasu. Napisz do mnie.


Autorką tekstu jest Sylwia Czub-Kiełczewska, specjalista ds. ochrony danych osobowych oraz certyfikowany audytor wewnętrzny ISO 27001
Spodobał Ci się ten wpis? Masz jeszcze jakieś pytania? A może potrzebujesz pomocy przy danych osobowych? Pomogłam już wielu, pomogę i Tobie! Napisz do mnieZapraszam na moje (bardzo praktyczne i konkretne) szkolenia!

We wpisie wykorzystano zdjęcie z serwisu Pixabay.com.


Data aktualizacji: 12 lutego 2021