09 paź

Czy niezarejestrowanie zbioru danych osobowych w GIODO chroni przed kontrolą?

Czy wydaje się Wam, że przed GIODO można się ukryć, a problemy zamieść pod dywan? Spotkałam się z przekonaniem, że z danymi osobowymi „nie ma problemu” dopóki nie zarejestruje się zbiorów w GIODO, bo wcześniej GIODO nie wie o naszym istnieniu.

Muszę wyprowadzić Was z błędu. Nie ma znaczenia, czy zarejestrujecie zbiory w GIODO, czy nie i tak dane Waszej firmy/instytucji widnieją w różnych rejestrach i stamtąd GIODO czerpie informacje o Waszym istnieniu. Zgłoszenie zbioru do rejestru nie wpływa na decyzję o podjęciu kontroli, ponieważ GIODO przeprowadza kontrole wg harmonogramu (na początku roku wybiera losowe różne instytucje) oraz w trybie doraźnym, jeżeli dotarły do niego skargi na Waszą działalność.

I dopiero podczas kontroli ma znaczenie, czy macie zarejestrowane zbiory, czy nie (czyli czy wypełniliście obowiązki wynikające z przepisów prawa). Wobec tego nie bójcie się zgłaszać zbiory do GIODO. Jeżeli ciąży na Was taki obowiązek, nie wahajcie się ani chwili.


 

Sylwia CzubSpodobał Ci się ten wpis? Masz jeszcze jakieś pytania? A może potrzebujesz pomocy przy danych osobowych? Pomogłam już wielu, pomogę i Tobie!

Napisz do mnie


Data aktualizacji: 3 czerwca 2018