Bezpieczeństwo informacji w dobie agresji na wschodzie
Być może Wam, tak samo jak mi, jest dzisiaj trudno się na czymkolwiek skupić. Dwa lata temu, wiosną zelektryzowała nas pandemia, teraz działania wojenne na Wschodzie.
W tym trudnym czasie dbanie o bezpieczeństwo i rzetelność informacji ma kluczowe znaczenie. Rosja prowadzi wojnę hybrydową, której częścią jest przede wszystkim dezinformacja i ataki hakerskie. Przeglądając media społecznościowe obserwuję narastanie tzw. Fake news, czyli spreparowanych wiadomości, zbudowanych na czymś, co częściowo jest prawdą. Ma to wywołać panikę wśród ludzi, która przełoży się na gospodarkę i rynki finansowe. Poza tym chodzi też o nasze zdrowie. Proszę sprawdzajcie każdą wiadomość.
Jeżeli ktoś po wejściu do Internetu widzi tylko i wyłączenie STRASZNE wiadomości, a poziom jego stresu już dawno przekroczył wszystkie granice, najpewniej jest W BAŃCE INFORMACYJNEJ. W taką bańkę łatwo wpaść, wystarczy, że kilka razy kliknie się tego typu materiał, później aplikacje podpowiadają już tylko takie wiadomości. Nie dajcie się wprowadzić w paranoję strachu. Jednym z rozwiązań może być wyczyszczenie historii przeglądania w programie lub przeglądarce (dostępne jest to zazwyczaj w ustawieniach). Po wyczyszczeniu program uczy się naszych zachowań na nowo, więc jeśli nie będziemy wchodzić na strony wywołujące stres, po prostu nie będzie na ich podpowiadać. Algorytmy zazwyczaj podpowiadają PODOBNE treści, więc łatwo wpaść w pętle. Polecam w tym czasie zamiast wiadomości, słuchać audiobooków lub kanałów naukowych (np. na YouTube polecam Wam kanał „Nauka to lubię”, mają też ciekawą stronę https://naukatolubie.pl/).
Wspomniałam, że wojna hybrydowa dotyczy też ataków hakerskich. W Polsce jest obecnie podniesiony stopień zagrożenia cybernetycznego. Oznacza to, że spodziewamy się ataków hakerskich, powinniśmy więc zachować szczególną ostrożność.
1) Sprawdźcie, czy macie antywirus na swoich komputerach oraz telefonach, a także czy działa i nie zgłasza błędów. Jeśli nie macie antywirusa, szczególnie na telefonie, zalecam pobranie przynajmniej bezpłatnej wersji.
2) Dbajcie o aktualizacje Waszego oprogramowania, ponownie szczególnie na telefonie.
3) Nie korzystajcie z bezpłatnego WiFi – nigdzie. Tylko WiFi firmowe lub domowe.
4) Uważajcie na linki do klikania, SMS-y o płatnościach. Spodziewamy się, że może być napływ wiadomości na Facebooku, Instagramie oraz mailowych, które będą zachęcać do kliknięcia (na pewno będzie jakiś drastyczny tytuł), aby wykraść Wasze dane lub przejąć Wasze urządzenie. Bardzo uważajcie. Jeśli po kliknięciu trzeba coś zrobić (szczególnie zalogować się), od razu zamknijcie telefon. Niestety czasami wystarczy tylko kliknąć, aby złośliwe oprogramowanie zadziałało, więc sprawdzajcie kilka razy, w co klikacie. W razie wątpliwości piszcie do Waszego IT lub IOD, na pewno postarają się pomóc.
5) Mogą pojawić się fałszywe informacje dotyczące banków (że padają, że nie ma środków), także w formie SMS, wiadomości e-mail lub telefonu. Nie klikajcie w żadne linki, nie rozmawiajcie z tym kto do Was zadzwonił! Jeśli macie wątpliwości wejdźcie na stronę www banku. Gdyby było coś nie tak będzie komunikat.
6) W mediach społecznościowych, szczególnie na Facebooku, jest bardzo dużo tzw. Troli (fałszywych kont), których zadaniem jest pisanie komentarzy pod postami. Szczególnie po to, aby wywołać panikę. Widzę już nasilenie ich działania, np. Przy postach dotyczących benzyny, trole zamieszczają fałszywe informacje, że w Polsce skończyła się benzyna lub że nie można jej kupić, bo jest tylko dla wojska. Jeśli zweryfikujecie te informacje ze stronami dostawców lub oficjalnym źródłami, okazuje się, że w dużych miastach, faktycznie wczoraj w wielu miejscach została wykupiona, ale to efekt paniki, a nie wojny i benzyna jest sukcesywnie uzupełniania oraz sprzedawana normalnym ludziom (jest już oficjalne stanowisko, że informacje w mediach były nakręcone przez służby ze wschodu:
” Przed próbami dezinformacji związanej z cenami paliw i ich dostępnością ostrzegł również rzecznik resortu aktywów państwowych Karol Manys. „Dostawy są w pełni zabezpieczone, a ceny stabilne. Paliwa nie zabraknie! Fake newsy i sianie paniki to element rosyjskiej wojny informacyjnej” – napisał na Twitterze rzecznik Ministerstwa Aktywów Państwowych.” https://businessinsider.com.pl/biznes/orlen-rozwiaze-umowy-ze-stacjami-ktore-zawyzaja-ceny-paliw/3gq0n8v). Znalazłam też fałszywe informacje o tym, że wojsko na wschodzie Polski zajmuje ludziom domy, ze względu na planowane działania wojenne. Faktycznie mają takie uprawnienia, ale mieszkam na wschodzie (bardzo blisko granicy), mam tutaj rodzinę, znajomych, rozsianych po woj. podlaskim oraz podkarpackim, nikomu nie rekwirują domów. Nawet przy samej granicy. U nas jest stan zagrożenia od wielu miesięcy i normalnie żyjemy (tylko kontrole aut są dużo, dużo częściej :-)).
Życzę Wam dużo spokoju i pamiętajcie: Oszuści kochają panikę i starają się ją wywołać. Nie dajcie się!