07 Kwi

Czy trzeba rejestrować stronę www w GIODO?

Część z Was otrzymała ostatnio wiadomość pod hasłem „BEZPIECZNA WIOSNA DLA KLIENTÓW” od stowarzyszenia „Bądźmy legalni”, z którego wynika, że musicie zarejestrować stronę www w GIODO. Oto fragment:

(…)”pragniemy zauważyć, że Państwa strona www nie jest jeszcze zarejestrowana w GIODO a jest do tego prawnie zobligowana.Każda strona lub sklep posiadająca elementy takie jak: newsletter, formularz kontaktowy, rejestracyjny, logowanie itp bezwzględnie muszą być zarejestrowane w GIODO. (…)

GIODO może nałożyć karę grzywny w postępowaniu administracyjnym dla osób prawnych lub jednostek organizacyjnych jednorazowo w kwocie do 50 tys. zł i może ją nałożyć maksymalnie 4 razy w jednym postępowaniu, co daję nam kwotę 200 tys. zł, w przypadku osób fizycznych jednorazowa kara grzywny może wynieść maksymalnie 10 tys. zł, ale razem nie mogą przekroczyć 50 tys. zł w jednym postępowaniu.

W przypadku braku rejestracji zmuszeni będziemy do złożenia doniesienia o popełnieniu przestępstwa oraz zawiadomienia o wszczęcie procedury kontrolnej GIODO.

Pytacie czy rzeczywiście muszę rejestrować stronę www w GIODO? Oczywiście, że nie.  Generalny Inspektor Ochrony Danych nie prowadzi rejestru stron www, a jedynie rejestr zbiorów danych osobowych oraz rejestr ABI. Strona www nie jest zbiorem danych osobowych, stanowi narzędzie do przetwarzania danych osobowych ze zbioru.

W jawnym rejestrze GIODO rejestruje zbiory tylko ten Administrator Danych, które nie powołał ABI i tylko te zbiory, które nie są z tego zwolnione na podstawia art. 43 ustawy. A katalog zwolnień jest bardzo szeroki.

Niedawno GIODO wydał dodatkowy komunikat, który warto zacytować (źródło):

Uwaga – „Bądźmy Legalni” zastrasza przedsiębiorców


 

Sylwia CzubSpodobał Ci się ten wpis? Masz jeszcze jakieś pytania? A może potrzebujesz pomocy przy danych osobowych? Pomogłam już wielu, pomogę i Tobie!

Napisz do mnie