10 Sie

Czy imprezy organizowane w bibliotece, to imprezy publiczne?

Pytanie od Pani Agnieszki:

W ustawie o prawie autorskim jest mowa o braku konieczności uzyskiwania zgody od uczestników imprez bibliotecznych, jeżeli są to imprezy publiczne. Czy dobrze rozumiem, że jeżeli impreza odbywa się w bibliotece publicznej, nie musimy pozyskiwać zgody?

Pani Agnieszko, jest to niestety nieprawidłowa interpretacja tego przepisu. Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych podaje, jako wyjątek od reguły, możliwość rozpowszechniania wizerunków utrwalonych na wykonanych przez nas zdjęciach, jeżeli zostały wykonane podczas imprezy publicznej. Jednakże ustawodawca przez imprezę publiczną nie miał na myśli miejsca publicznego, a imprezę masową.

Zasady organizacji i przeprowadzania imprez masowych określa ustawa z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych.

W art 3 wskazano, że jest to impreza, w której na otwartej przestrzeni bierze udział ponad 1 000 osób.

W art. 3a wskazano, że imprezami masowymi (publicznymi) nie są imprezy odbywające się w bibliotekach i domach kultury.


Sylwia CzubSpodobał Ci się ten wpis? Masz jeszcze jakieś pytania? A może potrzebujesz pomocy przy danych osobowych? Pomogłam już wielu, pomogę i Tobie!

Napisz do mnie